2009. Архієпископ Iгоp (Ісіченко) про звернення Собору УАПЦ до Константинопольського Патріархату

 

Архиєпископ Харківський і Полтавський УАПЦ дав оцінку зверненню Собору УАПЦ до Константинопольського Патріархату
 
 
Архиєпископ Харківський і Полтавський Iгоp (Ісіченко) , на прохання нашого кореспондента Павла Береста, прокоментував останні події в українському православ’ї після листа Собору УАПЦ до Константинопольського Патріарха, в якому єпископи цієї Церкви на чолі з Митрополитом Мефодієм (Кудряковим) попросили благословення на входження УАПЦ до складу Вселенського Патріархату на правах автономії.
«Харківсько-Полтавська єпархія з задоволенням констатує, що в частині УАПЦ, яка відійшла 2002 р. від ухвал Помісного собору 2000 р., відбувається повернення до соборових позицій», – заявив архиєпископ Харківський і Полтавський Ігор.

«Важко зрозуміти, однак, – продовжив він, – чому триває пошук складних і мало реальних шляхів до відновлення канонічного статусу УАПЦ, коли вже 1995 р. наша Церква зробила свій вибір і увійшла під юрисдикцію Константинопольського Патріарха. Українській частині УАПЦ на чолі з Митрополитом Мефодієм варто визначитися: чи справді вона вважає себе частиною і спадкоємницею УАПЦ, відновленої 1942 р. й збереженої в діаспорі, чи ж новоствореною релігійною організацією, що виникла в листопаді 1995 р. з відходом від УПЦ КП частини владик, невдоволених обранням на патріарший престол Філарета (Денисенка). Від цього визначення й залежатиме перебіг дальших пошуків виходу з кризи».

На запитання, чи Харківсько-Полтавська єпархія УАПЦ веде переговори чи консультації з Константинопольським Патріархатом, архієпископ Ігор наголосив, що Харківсько-Полтавська єпархія чітко визначає власний статус як частини УАПЦ, очолюваної Митрополитом УАПЦ в дiаспорi та УПЦ в США, архиєреєм Констинтинопольського Патріархату Константином (Баганом). Жодних самостійних консультацій зі Вселенським Патріархом поза Главою УАПЦ Харківсько-Полтавська єпархія не проводить і не проводитиме.

Довідка: У своєму передсмертному Заповiтi Патрiарх Димитрiй (Ярема) закликав вірних УАПЦ визнати над собою юрисдикцiю Митрополита УАПЦ в дiаспорi та УПЦ в США Константина (Багана) та продовжити працю над творенням єдиної Помiсної Української Православної Церкви в канонiчнiй єдностi зi Вселенським Патрiархом.

На Соборі УАПЦ 14-15 вересня 2000 Предстоятелем УАПЦ був обраний Митрополит Мефодій (Кудряков) з титулом Митрополит Київський і всієї України, який поступово відійшов від співпраці з УАПЦ в діаспорі.

Частина прихильників єдності УАПЦ в Україні та УАПЦ в діаспорі на чолі з архиєпископом Ігорем (Ісіченком) згуртувались довкола Патріархії УАПЦ й намагались вплинути на ситуацію в середині Церкви. Проте, на початку 2005 року прихильники Митрополита Мефодія захопили приміщення Патріархії. Відбувся остаточний розкол між цими двома частинами УАПЦ.

2005 року УАПЦ (мит. Мефодія) та УПЦ КП проводили активні переговори про об’єднання, проте в останній момент вони зірвались через конфлікт сторін.

Після цього УАПЦ (на чолі з Митрополитом Мефодієм) заявила, що розпочинає переговори з УПЦ (МП) «про євхаристійне єднання», які тривали до останнього часу. Принаймні, минулого року в УПЦ (МП) офіційно підтвердили готовність продовжувати діалог з УАПЦ про відновлення єдності Українського Православ’я.

Як потім стало відомо РІСУ, у липні 2008 року, перебуваючи у Києві, тоді ще Голова ВЗЦВ МП митрополит Кирил (Гундяєв) мав неофіційну зустріч з Предстоятелем УАПЦ Митрополитом Мефодієм (Кудряковим), якому запропонував увійти до складу Московського Патріархату на правах широкої автономії, однак Митрополит Мефодій відхилив таку пропозицію.

Після нещодавнього візиту в Україну вже Патріарха Кирила, Митрополит Мефодій виступив з критикою публічних виступів та дій в Україні Патріарха Московського. В УАПЦ піддали критиці відмову Патріарха Кирила зустрітись з представниками інших Православних Церков в Україні. В УАПЦ також розкритикували ідею щодо заснування у Києві резиденції Патріарха Московського, що може призвести до зміни титулу «Патріарха Московського і всієї Русі» на «Патріарха Московського, Київського і всієї Русі» та скасування посади Митрополита Київського і всієї України. Можливість такого кроку в УАПЦ назвали «відвертою канонічною агресією стосовно УПЦ та українського православ’я в цілому», бо це, як вважають в УАПЦ, «знищить будь-які ознаки самостійності та незалежності в управлінні УПЦ, спровокує глобальний конфесійний конфлікт в Україні, посилить розділення між західними та східними регіонами України, перетворить нинішню УПЦ на цілком залежну від Москви структуру та стане знаряддям імперського політичного впливу з метою повернення України до політичного та державного поля Росії».

26 серпня 2009 року відбувся Архиєрейський Собор УАПЦ під головуванням митрополита Мефодія. Предметом розгляду Собору стала церковно-конфесійна ситуація в Україні, що склалася після візиту Патріарха Московського і всієї України. Архиєреї прийняли Звернення до Патріарха Вселенського Варфоломія, в якому попросили благословення на входження УАПЦ до складу Вселенського Патріархату на правах автономії та обговорили подальші шляхи розвитку УАПЦ. На соборі була чітко окреслена теперішня позиція УАПЦ: «єдиним шляхом до єднання є братський діалог між розділеними гілками українського православ’я».

 

 

Коментарі

Входження УПЦ в США в

Входження УПЦ в США в юриздикцію Константинополського Патріархату в 1995р. не означало, що туди ж ввійшли українські єпархії УАПЦ.