Інтернет-магазин інтелектуальної книги Архе

Здравствуйте Гость ( Вход | Регистрация )

6 Страницы « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Гетман Мазепа не изменял православию, О анафеме и ее наличии
Outline · [ Standard ] · Linear+
Василь Декармований
post Apr 21 2007, 09:11 PM
Отправлено #61

Advanced Member

QUOTE(Михаил @ Apr 21 2007, 11:38 PM)
Между "не берусь судить" и "одобряю Власова" есть большая разница, не так ли? Повторяю, анафемствовать всех иуд у Церкви времени не хватит. А отношение к Власову действительно отрицательное у огромного большинства церковного народа и иерархов.

Так Власов вот как раз не считается иудой. Иначе в устах представителя МП это звучало бы как "Я не берусь судить Иуду. Может, он был и прав."

Мы здесь об анафеме говорили, а не о том, что собирался или не собирался строить Мазепа.
User is offlinePMEmail Poster
Quote Post
Kvitalij
post Apr 22 2007, 09:31 AM
Отправлено #62

Advanced Member

Из: Севастополь

О гетмане Иване Мазепе, на мой взгляд, пока еще не написали лучше, чем это сделал Николай Иванович Костомаров (Н.И.Костомаров "Мазепа", М.: "Республика", 1992). В ней не goodman и не badman, а живой человек, оказавшийся на горячем месте в переломный момент истории. К сожалениЮ, в нашей истории, подобные ситуции повторяютя периодически и выбор, подобный мазепинскому, не уникален. Был Иудой, стал Символом. Завтра будет новый день. Формула академика-марксиста Покровского "История это политика опрокинутая в прошлое" рулит (IMG:http://www.kolobok.us/smiles/madhouse/dash1.gif)
Quote Post
Marisa
post Apr 23 2007, 08:35 AM
Отправлено #63

снайперша з України

Из: Київ

Так от Іудою Мазепу я би не назвала.
User is offlinePM
Quote Post
Kvitalij
post Apr 23 2007, 09:31 AM
Отправлено #64

Advanced Member

Из: Севастополь

QUOTE(Marisa @ Apr 23 2007, 11:37 AM)
Так от Іудою Мазепу я би не назвала.
*

Дорогая Marisa! И я так бы н наезвал. Но так провозлашено в акте анафемы - "Второй Иуда".
Quote Post
Володимир
post May 27 2007, 05:33 PM
Отправлено #65

Advanced Member

Это был вельможа, отождествлявший себя с такми же мелкими и крупными аристократами. Если бы ему сказали, что он должен отождествлять себя с простыми казаками, или, тем более, крестьянами, только потому, что они говорят по-украински, он бы, наверное, долго хохотал. Для него главное было - остаться наверху.

В те времена национальная идентификация была как раз сословной. Т.е. аристократ мог быть носителем народного суверенитета в большей мере, чем десять тысяч крестьян. :-)

Впрочем, у стихов Мазепы еще никто авторства не оспаривал. А он там достаточно четко расписывается, за что следует сражаться.

Аналогично, остаться наверху тем, кем он был при Петре I (практически вторым человеком в государстве), было гораздо проще.

Предатель из предателей: решил в конце-концов кинуть и шведского короля, так любил власть.
Мазепа после измены решил «отыграть назад»: он послал к царю полковника Апостола с предложением ни много ни мало предать в его руки шведского короля с генералами, а взамен просил полного прощения и возвращения прежнего гетманского достоинства. Предложение было такое смелое, что Петр не сразу поверил Апостолу. Посовещавшись с министрами, царь послал свое согласие, но только в случае, если Мазепа сумеет «добыть главнейшую особу». Думается, со стороны Мазепы это был блеф – сил для пленения Карла не было. Петр наверняка это понимал. Очередная авантюра Мазепы окончилась ничем, но веры к нему теперь не стало и у ближайших соратников. Полковник Апостол и многие его товарищи вернулись под царскую руку.

А можно подробнее об источниках информации? Я, конечно, не то чтобы отфигиваю, но.... ))))))))
Quote Post
Апологетъ
post Feb 15 2008, 06:00 PM
Отправлено #66

Advanced Member

Из: Бориспіль, Яготин

Завдяки Мазепі "Притвору" вдалось вийти на пряму дискусію з Патріархією, щоправда в особі Московського Стрітенського монастиря.

1. http://www.pravoslavie.ru/analit/080130172754 даешь анафему!
2. http://www.pritvor.kiev.ua/news_1/311200819723/ наш ответ Чемберлену
3. http://pravoslavie.ru/polemika/080212115641 "нецерковная молодежь!"

Я не знаю, хто автори тої "відповіді" і яке вони мають відношення до Притвору, але, мені здається, все таки слід би було підготувати нормальну адекватну відповідь тим двом публікаціям на православіє.ру. Без емоцій, сумнівних аналогій, неперевірених фактів і непотрібних звинувачень. Адже і без цього є достатньо документів, свідчень і т.д., щоб дати таку відповідь. Навіть у цій темі, здається, щось таке наводилось. Наприклад, ті спогати про "накладання анафеми". Тільки якщо вони не чиясь вигадка, а реальний історичний документ. Звичайно, взяти і з тієї "відповіді" те, що справді слушно. Ось так. Ніхто не хоче чим зайнятись? Хоча я розумію, що на Притворі далеко не всі захопляться цією ідеєю :D
User is offlinePM
Quote Post
Marisa
post Feb 15 2008, 11:21 PM
Отправлено #67

снайперша з України

QUOTE(Апологетъ @ Feb 15 2008, 09:02 PM)
Ніхто не хоче чим зайнятись? Хоча я розумію, що на Притворі далеко не всі захопляться цією ідеєю :D
*

Хто писав статтю - той хай і веде полеміку. :rolleyes: Я би не переймалась, а от чоловіки, вони амбітніші. (не всі, звичайно)
"Довести що ти найкращий, чоловічи перегони" (с) ;-)

Для мене особисто ця анафема суто політични. А хто з нас правий - дізнаємось вже потім.
User is offlinePM
Quote Post
Василь Декармований
post Feb 24 2008, 04:26 PM
Отправлено #68

Advanced Member

Гетьман Выговский присягал московскому царю дважды и после каждого раза ему изменял. И тоже навел на Украину захватчиков - поляков и татар. И сам по себе тот гетьман был далеко не ангел. А в боях с Выговским московское войско потеряло в несколько раз больше людей, чем при Петре под Полтавой.
Вопрос:
почему его до сих пор не анафематствовали?

П.С. Кто идет со мной пикетировать платформу станции метро "Площадь Льва Толстого" с транспарантом "Долой анафематствованного еретика с карты Киева!" ?
Quote Post
захожанка
post Mar 2 2008, 10:19 PM
Отправлено #69

Advanced Member

Из: Киев

О Мазепе еще школьницей, прочитав Костомарова сделала один вывод - Предатель. И еще возмущалась, как его могли поместить на купюрах. Но это было тогда, а сейчас после всей дискуссии возникло много НО... Спасибо всем за познавательную незафлуженную дискуссию. B)
User is offlinePM
Quote Post
Апологетъ
post Mar 9 2008, 05:34 PM
Отправлено #70

Advanced Member

Ad fontes або ще раз про анафему гетьманові Мазепі
Андрій СТАРОДУБ, кандидат історичних наук
http://www.risu.org.ua/ukr/study/religstudy/article;20913/

Ось ще одна цікава стаття. Написана неправославним, але загалом містить багато цікавих фактів.
User is offlinePM
Quote Post
Апологетъ
post May 13 2009, 04:57 PM
Отправлено #71

Advanced Member

* * *

З цього все почалось:
http://www.interfax-religion.ru/?act=news&div=30066

і понєслась: стаття Новікова, купа інших публікацій на інтерфаксі, інтерв'ю самозваного "керівника прес-служби УПЦ" Анісімова, російських істориків, протодиякона всія Русі і т.д.... кому потрібно - знайдете, майже все є на interfax-religion.ru.

Ось відповідь арх. Кирила Говоруна:
http://orthodox.org.ua/uk/slovo_do_chitach...05/06/4964.html

Ось оцінка слів Новікова Богословською комісією РПЦ (яка на якийсь час зникла з оф. сайтів Патріархії, але потім знову там з'явилась):
http://orthodox.org.ua/uk/novini/2009/05/06/4968.html

Огляд усієї історії:
Сергей Бортник. О качестве церковных экспертов, или о политическом богословии и журналистских войнах
http://kiev-orthodox.org/site/churchlife/1930/

* * *

Гідний результат суперечки:

Диакон Андрей Глущенко, кандидат богословия
Существуют ли канонические основания для анафемы Ивану Мазепе?
http://orthodoxy.org.ua/uk/tochka_zoru/2009/05/12/23912.html

Чудова стаття-відповідь "богослову" Новікову з його наїздами на арх. Кирила Говоруна. А заодно чи не єдине серйозне богословсько-канонічне осмислення анафеми Мазепи в УПЦ.
User is offlinePM
Quote Post
Василь Декармований
post May 13 2009, 06:41 PM
Отправлено #72

Advanced Member

Диакон Андрей Глущенко, кандидат богословия
Существуют ли канонические основания для анафемы Ивану Мазепе?
http://orthodoxy.org.ua/uk/tochka_zoru/2009/05/12/23912.html

Да, классно о. Андрей выдал. И что теперь ответят оппоненты? Даже и не представляю..
(тоже хотел здесь похвалить эту его статью, но забыл)
Quote Post
viator
post May 14 2009, 05:55 PM
Отправлено #73

Member
**

Ответ не заставил себя долго ждать:
http://www.risu.org.ua/ukr/religion.and.so.../article;29012/
Quote Post
Melody
post May 14 2009, 06:08 PM
Отправлено #74

undefined

Novikov strikes back <_<
Quote Post
Василь Декармований
post May 14 2009, 09:04 PM
Отправлено #75

Advanced Member

QUOTE(viator @ May 14 2009, 08:57 PM)
Ответ не заставил себя долго ждать:
http://www.risu.org.ua/ukr/religion.and.so.../article;29012/
*

Интересное сравнение избирает о. А. Глущенко для оправдания Мазепы от обвинения в соучастии шведским преступлениям: «Если какой-либо человек, скажем, допустил преступную халатность, которая привела к тому, что некто получил возможность и совершил грабеж, то такой человек, безусловно, является по-своему виновным и признается судом таковым, но ведь вовсе не по статье "грабеж" и даже не за "соучастие в грабеже"». Если пользоваться и далее этим замечательным примером, то Мазепу нужно сравнивать с профессиональным наводчиком, являющимся неотъемлемым компонентом банды. И вместе со всей бандой Мазепа несет полную каноническую ответственность за уничтожение и осквернение св. храмов, надругательство над иконами.

Так и представляется сцена наводки Мазепой шведов: "Слышь, Карл! Я тут по своей земле храмов понастроил да иконами их украисил - можно пойти и осквернить их, а над иконами надругаться. Вот тебе адреса, на бумажке.."

Почему не анафематствовали Меньшикова за разорение батуринских церквей - неясно. Почему не анафематствовали Андрея Боголюбского за разорение киевских - тоже неясно. Хотя они ведь командовали разорителями, а не просто "наводили иноверцев".
Quote Post
Апологетъ
post May 15 2009, 07:09 PM
Отправлено #76

Advanced Member

А ось такого я навіть не очікував!

Митрополит Софроній Черкаський:

Нам бракує відчуття власної гідності, адекватної оцінки самих себе – народу, який протягом всієї своєї історії страждав так, що важко навіть уявити. Ми не хочемо навіть замислитися: чому було так, а не інакше? Чому ми такі, як є нині? Ми повинні усвідомити та переоцінити своє минуле, тільки тоді прийде розуміння того, чому народ, що живе на такій благодатній землі, має історичне минуле, сповнене таких страждань і поневірянь.

Я особисто схиляюся перед гетьманом Іваном Мазепою, я вважаю його однією з найбільш значущих постатей в історії України. І, перш ніж зчиняти галас навколо анафематствування, ми повинні поставити собі питання: хто є автором тієї анафеми? Кого вона стосувалася? Адже анафему виголошували не людині, державному діячу, видатному меценату і полководцю, а опудалу. Це опудало, що мало зображувати Мазепу, пронесли всіма вулицями Кролевця, ганьбили його, плювалися, прагнучи бодай у такий спосіб принизити гетьмана.

А хто був ініціатором виголошення анафеми? Імператор Петро І, людина, що віддала наказ вирізати, знищити все населення міста Батурин – від грудного немовляти до найстарішого жителя. А це (замислимось на хвильку) – майже 23 тис. осіб. То чи має право людина, така по-звірячому жорстока, злочинець (не побоюся цього слова) піддавати анафемі навіть пересічну особу? А тут ідеться про Мазепу – державника, що прагнув для свого народу, своєї Батьківщини кращої, гідної долі. Анафему адресовано чоловіку, чия сестра прийняла чернечий постриг і несла послух у православному монастирі, а мати його Марія Магдалина була ігуменею Фроло-Вознесенського монастиря в м.Києві.

Зрадником наречено людину, без якої неможлива була би велика епоха в історії української культури й архітектури – козацьке бароко. Людину, за час правління якої – а це 22 роки – розквітли та змінилися на краще міста: Чернігів, Київ, Полтава, Батурин, Чигирин та інші. Що вже говорити про Україну, якщо навіть у твердині російського православ’я – Трійце-Сергіївій Лаврі – надбрамну церкву збудовано у стилі «мазепинського» бароко!

Саме в період правління Івана Мазепи було здійснено реформи, що змінили обличчя гетьманства, наблизили Україну до тогочасних європейських держав. Можемо стверджувати, що саме Іван Мазепа розробляв проекти перших українських конституцій, про що є згадки в документах Петра І, московських воєвод, а також відповідні посилання в листуванні Івана Скоропадського.

А ще варто згадати про розквіт друкарства, міської культури, навіть про той факт, що у «скрипниківському» правописі 20-х років минулого століття за основу взято українську ділову та розмовну мову, що вживалася за часів гетьманства Івана Мазепи.

Тож я можу сміливо стверджувати, що Іван Мазепа – людина, смислом життя якої було вивести народ із рабства, прищепити йому гідність і самоповагу, щоб не називали нас «бидлом» і «хохлами». Ця людина не є зрадником, це є наш український Мойсей, що хотів вивести українців із полону, не менш страшного, ніж був єгипетський для юдеїв.

Не можу не згадати про те, що славетний гетьман землі української похований у Румунії, де не паплюжать його пам’ять, не принижують його ім’я, навпаки – ретельно доглядають місце його поховання та шанують його як видатну людину, чий дар був весь принесений на вівтар служінні власному народові, рідній землі. Тож ми повинні для себе зрозуміти, хто є наші герої, звитяжці та державники, чим ми можемо пишатися, про що не можна забувати. І коли ми зрозуміємо це, тоді зможемо усвідомити і зберегти власну національну ідентичність.
(http://www.risu.org.ua/ukr/religion.and.society/comments/article;29029/)

у хід пішла важка артилерія) слово за митр. Агафангелом)
User is offlinePM
Quote Post
Marisa
post May 15 2009, 07:26 PM
Отправлено #77

снайперша з України

QUOTE(Апологетъ @ May 15 2009, 10:11 PM)
у хід пішла важка артилерія) слово за митр. Агафангелом)
*

Дійде чи не дійде до Вселенського? :rolleyes:
User is offlinePM
Quote Post
Consul
post May 15 2009, 07:27 PM
Отправлено #78

Advanced Member

Был в монастыре в Золотоноше на Преполовении на Храмовом празднике.
Митрополит Софроний вел службу.
Проповедь Владыки Софрония равнодушным не оставляет. Просто, доступно и ярко!

Что интересно, по пути в Золотоношу в разговоре затронули вопрос о Мазепе. как я понял, анафема была за нарушение клятвы (обычно за это на год-два отлучают от причастия), и провозглашена в то время, когда Патриарха уже не было, а Синода еще не было.
Quote Post
Melody
post May 15 2009, 07:31 PM
Отправлено #79

undefined

QUOTE(Consul @ May 15 2009, 10:29 PM)
Был в монастыре в Золотоноше на Преполовении на Храмовом празднике.
Митрополит Софроний вел службу.
Проповедь Владыки Софрония равнодушным не оставляет. Просто, доступно и ярко!

Что интересно, по пути в Золотоношу в разговоре затронули вопрос о Мазепе. как я понял, анафема была за нарушение клятвы (обычно за это на год-два отлучают от причастия), и провозглашена в то время, когда Патриарха уже не было, а Синода еще не было.
*

на 6 лет
Quote Post
Anna
post May 15 2009, 07:40 PM
Отправлено #80

Advanced Member

Мне интересно, чем всё это закончится. Кажется, епископат переключился с темы автокефалии на Мазепу. Или я отстала от жизни и эти темы идут синхронно?
Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic

Lo-Fi Version
Time is now: 4th June 2020 - 07:40 PM

Українська локалізація - студія «Севен»